Nový Svetový Poriadok - 2
Škola, ako os spoločenského života
Človeka budúcnosti bude škola a štúdium sprevádzať po celý život. Ale už aj v detstve bude škola kontrolovať celý život detí. Treba znížiť spontánnu samostatnosť detí a od športovania cez trávenie voľného času akéhokoľvek druhu musí byť všetko organizované a kontrolované školou. V kvalitných školách na študentov stále narastá tlak, ktorý dokážu vydržať len tí najschopnejší a najodolnejší. Kto nedokáže ten tlak zniesť, vypadne.
Takto vypadnutí jedinci potrebujú psychologickú pomoc. Ale tí, ktorí ani s jej pomocou nedokážu zostať v kole, sa dostanú na perifériu a dostanú sa medzi „exendable“, teda sú vhodní na obetovanie, vyhodenie. Učenie sa stane celoživotným a aj dospelí sa budú musieť neustále doškoľovať. Systém sa postará o stále nové a nové poznatky pre dospelých, s ktorými oni musia držať krok. Ten, kto toto tempo nie je schopný držať, je už príliš starý. Toto je jeden zo spôsobov, ako dať niektorým vekovým vrstvám na vedomie, že prišiel čas na ich odchod, aby zhltli „demise pill“, tabletku na zánik, na „dôstojný odchod“.
Súčasťou stratégie nového poriadku je aj to, aby určité knihy zmizli zo všetkých verejných knižníc a obchodov. Potrebné je to preto, lebo niektoré knihy obsahujú znalosti, pre ktoré sú nežiaduce. Jeden zo spôsobov ich odstránenia bude, že vyškolené a organizované skupiny z verejných knižníc a obchodov jednoducho vyzdvihnú určité knihy. To všetko samozrejme tajne, bez vedomia verejnosti. Nepriamymi spôsobmi si musia ľudia odvykať od čítania a tiež nie každý bude mať dovolené dostať sa ku všetkým knihám. A k niektorým knihám sa nedostane nikto.
Zmena zákonov
V roku 1969, keď táto prednáška odznela, v niektorých amerických členských štátoch boli v nedeľu všetky obchody uzavreté a určité činnosti boli zakázané. Patril medzi ne aj zákaz hazardných hier. Ale stratégia moci pozadia bola taká, že tieto zákazy treba obmedziť alebo úplne zrušiť. Treba zvýšiť povolenia na fungovanie hazardných hier a kasín. Dr. Day naznačil, že do obchodu s hazardnými hrami treba zapojiť aj vlády. Za uplynulé desaťročia skutočne začali svoju činnosť rôzne Loto a hazardné hry. Vysvetlilo sa to tým, že prečo by mali nechať zisky z hazardných hier tiecť do súkromných rúk, keď z toho môže mať značný zisk aj štát. A vôbec, treba ľuďom dovoliť, aby mohli hrať hazard. Treba to uznať ako normálnu občiansku a nie ilegálnu činnosť. Dr. Day hovoril aj o tom, že treba zmeniť zákony bankrotu. Tak isto hovoril aj o prehodnotení a zmene zákonov proti trustu. Odvolával sa na to, že je potrebné zvyšovať súťaženie, ale nie zachovaním protimonopolných zákonov, ale nejakými inými kontrolnými zákonmi. Teda nepotrebujeme skutočné slobodné súťaženie. Tak sa zdá, že aj v hospodárskom živote môže ostať iba taká súťaž, ktorú riadi jedna uzavretá spoločnosť, či klub medzi sebou. Ale mimo klubu nie je rivalita nikomu dovolená.
Povzbudzovanie na užívania drog
Užívanie drog sa uľahčí a zvýši. A tak isto sa podporí aj užívanie alkoholu. Súčasne sa sprísnia aj protidrogové nariadenia. Povzbudzovanie k používaniu drog a zvyšovanie boja proti drogám sú iba zdanlivo protichodné. Jedno vysvetlenie na to, aby drogy boli prístupnejšie je to, aby sa vyselektovali slabí jedinci, ktorí sa stanú otrokmi drog. Veď aj Zem predtým, než sa preľudnila prešla obdobím, keď sa uplatňovali zákony džungle a súperenia a prežili iba najschopnejší. Vtedy sa ľudia ešte museli brániť proti nevľúdnemu počasiu, divej zveri a chorobám. Prežili iba tí najsilnejší. Dnes, keď svet je už civilizovaný, môžu prežiť aj tí menej schopní za peniaze tých, čo ich živia. Závislosť na drogách do istej miery obnoví zákon džungle, lebo pomôže vyselektovať najneschopnejších. Podľa Dr. Daya zvýšené prenasledovanie obchodu s drogami a užívanie drog postupne upriami pozornosť ľudí na tento problém. To zároveň zníži uspokojenie Američanov, že Spojené Štáty sú najbezpečnejším a najpríjemnejším miestom na svete.
Pisateľ týchto riadkov chce toto vysvetlenie doplniť tým, že v peňažnom systéme všetky peniaze – aj peniaze pochádzajúce z pestovania, obchodu a z užívania drog – putujú do bánk medzinárodného spoločenstva. Jednou z podmienok, aby fungoval drogový priemysel je aby popri pestovateľoch tu existovala mnohomiliónová vrstva konzumentov, ktorá ako drogovo závislá vytvára trhový dopyt. Nakoľko samotná droga je nízkonákladová, lacno produkovateľná bezcenná látka, veľký obchodný zisk z nej sa dá dosiahnuť iba vtedy, keď štáty producentov, predajcov a konzumentov budú kruto prenasledovať. Tým sa cena inak nízkonákladovej drogy niekoľkonásobne zvýši a vytvorí slušný zisk. Získané peniaze sa nedostanú do slamníkov obchodníkov s drogami ale po viacnásobnom prepraní do peňažných ústavov medzinárodných finančných spoločností. Druhým cieľom prenasledovania je odstránenie iných konkurentov z trhu.
Táto otázka je aktuálna aj preto, lebo niektoré kruhy aj u nás začínajú hovoriť o dekriminalizácii užívania ľahkých drog, napr. marihuany. Táto snaha je nebezpečná preto, lebo skúsenosti z krajín, ktoré to skúsili v praxi, napríklad v Holandsku a vo Švajčiarsku, dokázali, že konzumácia slabších drog postupne viedla ku konzumácii silnejších drog a na koniec dopomáhali k rozšíreniu silných drog. Veľmi klamlivý je argument, že treba človeku dovoliť, aby zapríčinil svoju chorobu, alebo svoje poškodenie. Naše zákony zakazujú a trestajú viac takých skutkov, ktoré ohrozujú v prvom rade páchateľa. Napríklad, keď niekto jazdí na motorke a nepoužíva predpísanú prilbu, dostane vysokú pokutu, pritom ani tu nejde o to, že by škodil niekomu druhému, ale iba o to, že koná proti svojim vlastným záujmom. Tí, ktorí sa snažia o uľahčenie konzumácie takzvaných ľahkých drog, vlastne slúžia obchodným záujmom, len to nie sú ochotní verejne priznať.
To, čo platí na drogy, platí aj na konzumáciu alkoholu. Stratégie mocnosti pozadia si ju prajú súčasne podporovať aj obmedzovať. Závislým na alkohole sa stávajú spravidla slabšie, zraniteľnejšie povahy. Takéto osoby sa stávajú nebezpečnými pre dopravu, preto niektorí z nich prídu o vodičský preukaz. To je vyložene žiadaný jav, keďže mocnosti pozadia aj tak chcú celkovo obmedziť slobodu cestovania. Dr. Day o tom povedal, že ani v Spojených štátoch netreba pre každého zabezpečiť možnosť úplne voľného cestovania. Nie je potrebné, aby ľudia toľko cestovali. Je to vlastne výsostné právo, na ktoré majú nárok iba niektoré vrstvy. Podporovanie závislosti na drogách a alkohole pomôže oddeliť slabších a neschopnejších. Tomu istému cieľu slúži aj liečenie drogovo aj alkoholu závislých ľudí. Keď je dotyčný silnejší a schopný pomocou tohto liečenia sa oslobodiť od závislosti, tak je schopný na prežitie. Keď ale toho nie je schopný ani s touto pomocou, potom nepredstavuje stratu pre spoločnosť.
Potrebujeme viac väzníc. Neznamená to iba to, že k existujúcim väzniciam treba stavať nové, ale aj to, že za určitých okolností by sa mohli nemocnice používať aj ako obmedzujúca ubytovňa, teda väznica. Preto nemocnice treba stavať tak, aby vyhoveli aj týmto požiadavkám.
Neustále premeny
Ľudí neustále šokujú s nekonečnými premenami. Ulice neustále menia, premenovávajú, pred tým známe okolie sa stáva cudzie. To pomôže k tomu, aby sa zhoršila zorientovanosť a nálada starších ľudí a aby cítili, že dozrel čas na ich odchod. Treba umožniť, aby budovy stáli opustené a chátrali. Taký istý osud má stihnúť aj niektoré mestské štvrte. Cieľom je vytvoriť mestské džungle, ktoré spôsobujú depresie. Dr. Day hovoril aj o tom, že niektoré budovy a mosty treba postaviť tak, aby sa po nejakej dobe zrútili. Bude stále viac nešťastí nielen na cestách, ale aj v leteckej prevádzke. To všetko slúži na dosiahnutiu pocitu, že nikde nie je dostatočné bezpečie. Dr. Dungean, ktorý na tieto veci spomínal, v súvislosti s tým poznamenal, že skutočne aj v jeho blízkosti sa v posledných dvoch desaťročiach zrútilo niekoľko nových mostov. Pripomenul aj to, že budova jedného nákupného centra v jeho blízkosti sa neustále chveje, keď je plná nakupujúcich. Keď sa nato opýtal inžinierov a staviteľov, odpovedali mu, že v skutočnosti je to dobré, keď sa budova takto chveje, lebo to znamená, že je pružná a nie pevná.
Podľa Dr. Daya ale niektoré časti mesta zostanú vo veľmi dobrom stave a nedovolia, aby sa zmenili na špinavé rumovisko biedy. Tí, ktorí budú môcť žiť v týchto usporiadaných štvrtiach, si to budú viac vážiť. Pre nich to bude ako keď niekto príde z džungle do civilizácie. Týmto spôsobom môžu byť hrdí na svoje dosiahnuté výsledky.
Globálny systém vzájomnosti
Podľa „Global Interdependence“, teda plánovanej stratégii celosvetovej závislosti a vzájomnosti v zjednotenom svetovom systéme, rôzne časti sveta budú určené na konkrétnu priemyselnú a obchodnú činnosť. Zvláštne postavenie Spojených štátov zostane, ale treba urobiť korekcie v ich nezávislosti a značnom spoliehaní sa na vlastné sily. Dr. Day zdôraznil, že pred postavením novej štruktúry treba najprv zrušiť tú predošlú. Ako príklad tu spomenul americký priemysel. Kapacita priemyslu Spojených štátov sa musí znížiť, lebo ostatní by neboli schopní s nimi súťažiť. To zvlášť platí na ťažký priemysel, ktorý sa v Amerike musí obmedziť, zatiaľ čo tie isté odvetvia v inej krajine, napríklad v Japonsku, treba silne budovať.
Dr. Day spomenul automobilky a zdôraznil, že Japonsko bude vyrábať autá takej istej kvality a v takom množstve, ako sú americké. Kvalitu amerických vozidiel ale znížia, a tak dosiahnu, aby si ľudia kupovali radšej importované vozidlá. Stačí k tomu zabudovať do Fordu, Chryslera, alebo GM drobnejšie technické závady a Američania hneď radšej uprednostnia japonské alebo nemecké autá.
Hromadná strata zamestnania
Prednášajúci sa viackrát vrátil k myšlienke a zdôrazňoval, aké dôležité je, aby sa ľudia necítili v bezstarostnej istote. Spojené štáty aj naďalej zostanú silné na poli komunikačných špičkových technológií v školstve a poľnohospodárstve. Ťažký priemysel sa ale odbúra. Najsilnejším argumentom je, že „priemysel továrenských komínov“ spôsobuje veľké znečistenie ovzdušia a príliš veľa priemyselného odpadu.
Zrušenie priemyslu samozrejme prináša aj zrušenie pracovných miest. Kvôli tomu veľa Američanov bude treba preškoliť a poslať na iné miesta. Veľké davy sa budú musieť presťahovať na „Sun Belt“, do slnečných oblastí, kde ako prisťahovalcom bez koreňov bude ľahšie meniť ich zvyky, ako keby boli zostali vo svojom rodisku. Okrem iného to uľahčí aj prebudovanie lekárskej starostlivosti. Keď sa napríklad niekto presťahuje zo severovýchodného priemyselného mesta do južného priemyselného pásma, alebo na juhozápad, do Kalifornie, Arizony, ochotnejšie prijme hocijaké zmeny. Medzi ne patrí aj prísne kontrolované zdravotníctvo, ktoré sa stále menej opiera o rodinné prostredie. To, čo sa skutočne stalo, je to, že v stredozápadných štátoch Spojených štátov ešte zostali tradičné spôsoby skoro v každej oblasti života. Keď ale sledujeme priemyselnejšie oblasti, vidíme, že tradície zoslabli, alebo miznú, lebo tu je veľmi veľa chudobných a nezamestnaných, ktorí príjmu hocičo, len aby si zabezpečili svoje prežitie.
Nech nie sú dievčenské športy ženské
Aj športovanie dievčat je veľmi dôležité. Treba ich navykať na atletiku a na ostatné tvrdé športy. Tieto športy majú nahradiť hry s bábikami, pletenie a háčkovanie a iné ženské činnosti. Keď ostanú aj hry s bábikami, ich počet treba obmedziť. Hry s bábikami pre dievčatá zdôraznia ich úlohu materstva a výchovy detí. To treba zatlačiť do úzadia. Dievčatá musia robiť tie isté športy, ako chlapci, nemajú sa líšiť ani v tejto oblasti. Hry spojené s kuchyňou a varením, ktoré tradične patrili dievčatám, treba postupne vyradiť a navykať dievčatá na oveľa chlapskejšie činnosti. V spravodajstve treba informovať rovnako o dievčenských ako o mužských družstvách. Dnes už sme svedkami, že aj u nás sme pravidelne informovaní nielen o výsledkoch ženského futbalu, ale aj o ženských zápasníckych, či boxerských súťažiach. Nie je ničím výnimočným stretnúť sa so ženskou ťažkou atletikou, či dokonca organizovaní vzpieračských súťaží pre ženy. Takáto zmena vnímania športu má ten význam, aby ženy na seba hľadeli viac ako na atlétku než ako na budúcu manželku a matku.
Sex a ešte viac sexu
Dr. Day povedal svojim poslucháčom, že filmy postupne musia prejsť na otvorenejšie predstavovanie sexu. Treba zmeniť aj používaný filmový jazyk. Sexuálna činnosť a s tým súvisiace vulgárne narážky sú súčasťou reálneho života, prečo by sme teda v súvislosti s tým mali byť hanbliví a cudní. V kinách a v televízoroch treba premietať aj pornografické filmy. V roku 1969 ešte neboli videorekordéry, ale prednášajúci už naznačil, že takéto prístroje budú. Hocikto si ich lacno bude môcť zaobstarať a tak bude možné doma sledovať lacné, dostupné pornografické filmy. Herci vo filme urobia všetko, čo si len dokážeme predstaviť. Sexualita už nebude niečím intímnym, ale verejným. Popri sexualite treba urobiť verejným aj násilie. Treba ho ukazovať opakovane a dostatočne dlho. Cieľom je dosiahnuť necitlivosť divákov aj voči najhrubšiemu násiliu. Veď príde čas, keď sa ľudia stretnú so skutočným násilím. Keď sa teda v zábavnom priemysle udomácni násilie podobné reálnemu životu, alebo ho ešte aj prevýši, potom to pomôže obyvateľstvu prispôsobiť sa každodennému skutočnému násiliu.
Zmena vzťahu k smrti
Zmení sa celkový postoj ľudí k smrti a k odchodu zo života. V budúcnosti to nebude také hrozné, ako to bolo v minulosti. Pohľad na mŕtveho, či ťažko zraneného už nevzbudí takú hrôzu. Dr. Day svojim poslucháčom vysvetlil, že nepotrebujeme také háklivé obyvateľstvo, ktoré zdrevenie pri pohľade na smrť. Ľudia sa musia naučiť si povedať toto: „Well, I don’t want that to happen to me“, teda nechcem, aby sa to stalo aj mne. Toto vyhlásenie prednášajúceho znamená, že podľa plánov mocnosti z pozadia bude veľa takých tragédií, ktoré ľudia, ktorí to prežili, budú musieť vidieť. Otázka, či pochopia neľudskosť tohto plánu tí, ktorí si bezstarostne sadnú so svojimi deťmi pozrieť nejaký film, keď neraz hrubému násiliu vystavujú svoje deti.
Aj hudba nech je stále podradnejšia
Podľa Dr. Daya aj hudba musí mať nižšiu úroveň. Od roku 1969 aj rocková hudba sa stáva postupne stále primitívnejšou a hrubšou. Tento výraz Dr. Daya, že hudba sa má zhoršovať, znamenal zároveň aj uznanie toho, že tieto strojové rytmy a primitívna nemelodická hudba, so svojimi podradnými, otvorene o sexualite znejúcimi textami sa už aj dali hodnotiť ako zlé. Ten druh precitlivenej zábavnej hudby, ktorá predchádzala túto elektrickú konfekčnú výrobu hluku, mala ešte vlastnosti kvalitnej hudby. Podľa stratégii mocnosti pozadia túto kvalitnú hudbu niektoré rádiostanice môžu vysielať aj naďalej a budú dostupné aj na platniach pre staršiu generáciu. Ale väčšina rádiostaníc musí vysielať túto elektronickú rámusovú hudbu a na túto treba privykať mladšie generácie. Keďže populárna hudba sa mení na stále horšiu a primitívnejšiu, mladší a starší nebudú počúvať hudbu toho druhého. Starší ju odmietnu ako hudobné smeti, ale mladší si ju osvoja, lebo sa s tým stotožnia, ako s charakterom ich generácie, čo im pomôže si vytvoriť vlastnú identitu voči starším.
Pisateľ týchto riadkov voľakedy absolvoval konzervatórium. Za mlada bol presvedčený, že primitívna konfekčná hudba, ktorá sa začala hlásiť v polovici šesťdesiatych rokov, iba dovtedy môže byť hudbou mladej generácie, kým jej členovia nevyrastú a nezoznámia sa s tou hudbou, v ktorej sa nachádzajú premenlivé harmónie, starostlivo tvorené melódie, pôvodné rytmy namiesto strojovej monotónnosti, disharmónie a nemelodickosti. Ukázalo sa to ako omyl, lebo tie generácie, ktoré vyrastali na týchto strojovo vytvorených rámusoch a podobne primitívnych textoch, privyknú si na túto nepodarkovú hudbu tak, ako sa dá zvyknúť aj na potravinové nepodarky. A budú konzumovať túto podradnú vec aj vtedy, keď už majú prístup aj ku kvalitnejším veciam. Okrem toho Dr. Day povedal, že v tejto primitívnej strojovej hudbe sa dajú dobre schovať na vedomie pôsobiace krátke úryvky, ktoré si mladí ani neuvedomujú, ale napriek tomu zásadne menia ich chovanie.
Aj osobné skúsenosti dokazujú, kam doviedlo toto dôkladne premyslené systematické kultúrne spustošenie. Na konci roku 1990 sa pred jedným veľkým floridským obchodným centrom deti neustále hrali s loptami a tak prekážali autám prichádzajúcim na parkovisko. Deti sa odtiaľ nedali odohnať žiadnym spôsobom. Nakoniec vedúci obchodného centra MALL navrhol, aby namiesto obvyklých elektronických zvukov začali vysielať Mozartove skladby. Tento nápad sa osvedčil, lebo deti donútil k odchodu. Teda zabávanie sa je najúčinnejším prostriedkom ovplyvňovania mládeže. Staršie pokolenie sa už nedá zmeniť, ale mladých možno ovplyvniť v skorom úseku života, keď sa vytvára ich osobnosť, zvyky a chuťové preferencie. Táto mladšia generácia dnes, na začiatku 21. storočia sa už dostala do zrelého veku. Teraz sú rozhodujúce ich názory a to vyhovuje cieľom mocnosti pozadia.
Dr. Day povedal svojim poslucháčom lekárom aj to, že starú citovú hudbu a filmy nechajú pre starších, ba čo viac, rôznymi zľavami, zníženými daňami zľahčia ich život. Odôvodnil to s tým, že toto pokolenie prešlo hospodárskou krízou, muselo prežiť druhú svetovú vojnu, teda ako odmenu zaslúžia si túto tolerantnosť.
Čo príde do roku 2000 a čo potom?
Podľa Dr. Daya odchodom staršej generácie sa rôzne obmedzenia dostanú do popredia a tento proces sa zrýchli. Staršie filmy a melódie postupne stiahnu z obehu a citovejšia zábava zanikne úplne. Starším postupne sťažia aj cestovanie. Jednotlivé cestovania budú viazané na povolenie a budú môcť cestovať iba ak pre to je vážny dôvod. Stále väčšiu rolu dostávajú rôzne preukazy na dokazovanie totožnosti. V Amerike sa prvýkrát stane, že bude povinné mať občianske preukazy, karty, ktorú bude treba na požiadanie predkladať. Už aj Dr. Day spomínal, že chcú pripraviť pod kožu takú maličkú vec, ktorá elektronicky uložila najdôležitejšie osobné údaje človeka. To znemožní falšovanie osobných údajov a odstráni výhovorky o strate osobných dokladov. Keďže lekár hovoril lekárom, Dr. Day spomenul aj to, ako sa dá predísť ochrannej reakcii organizmu proti takému mikročipu. Spomínal silikón ako látku, ktorú organizmus dostatočne toleruje. V roku 1969 silikón bol považovaný za látku, ktorú organizmus znesie a ktorá je vhodná ako nosič elektronických obvodov. Mimochodom, silikón je tá hmota, ktorú niektoré ženy používajú na zväčšenie svojich pŕs.
Dohľad nad potravinami.
Plánujú prísne kontrolovať aj potraviny. Keď sa rast populácie nebude znižovať, veľmi ľahko sa dá vyvolať nedostatok potravín, čo upozorní ľudí, aké nebezpečné je pre nich preľudnenie. Ale či sa spomalí rast obyvateľstva, alebo nie, zásobovanie potravinami treba centrálne kontrolovať, aby bolo zabezpečené stravovanie obyvateľstva. Táto kontrola zároveň zabezpečí, aby neboli vyživované tie osoby, ktoré sa stavajú proti tomuto novému poriadku. Preto zákony budú zakazovať, aby niekto pestoval potraviny pre seba a pre svoju rodinu. Toto ale dostatočne maskovaným spôsobom, a dobre znejúcimi argumentmi treba nechať prijať verejnosťou. Údajný dôvod na to bude, že keby si niekto sám pripravoval potraviny, je to nebezpečné, lebo tie nie sú dostatočne sterilné a môžu vyvolávať šírenie chorôb. Navonok to teda bude podávané tak, že tu vlastne ide o ochranu spotrebiteľov, ale hlavný dôvod bude ten, aby mohli obmedzovať a kontrolovať zásobovanie s potravinami, lebo to je veľmi dôležitý nástroj moci. Práve preto na vlastnú produkciu potravín treba hľadieť ako na ilegálnu činnosť. A keď niekto koná niečo ilegálneho, dostane sa do rozporu so zákonmi a stáva sa zločincom.
Ovplyvňovanie počasia
Dr. Day skrátka povedal toto: „Dokážeme kontrolovať počasie, alebo aspoň behom krátkej doby to budeme vedieť.“ Dodal, že nemyslí na zhadzovanie jódových kryštálikov na oblaky, čo je už známy postup, ale na skutočnú kontrolu. Počasie je účinná zbraň na ovplyvňovanie verejnej mienky. Umožňuje vyvolať dážď, alebo zadržať dážď z toho dôvodu, aby v určitých oblastiach sa dal ovplyvňovať a kontrolovať život. Dá sa jednak vyvolať sucho v období rastu a tak zastaviť rast obilia. Na druhej strane sa dajú vyvolať vytrvalé dažde v čase žatvy a tak premoknutím zeme neumožniť zobrať úrodu. Oba spôsoby sa dajú účinne využiť.
Ovplyvňovanie bežného života
Veľmi málo ľudí chápe, ako vlastne funguje štát a vláda. Časť obyvateľov vie, že nejakým spôsobom niekto ovplyvňuje volených politikov, ale nepoznajú akým spôsobom a prostriedkami. Ani všetci politici to celkom nevedia. Dajú im zrealizovať dopredu pripravené plány, o ktorých ich presvedčia, že je to dielo ich samotných ale pritom ich len zmanipulovali. Dr. Day doslovne povedal toto: Ľudia sú schopní súčasne prijať aj dve vzájomne protichodné idey a konať podľa nich pod podmienkou, že tieto dve protichodné idey sú vhodným spôsobom od seba oddelené. K tomu doložil: veľmi dobre vieme, ako reagujú racionálni ľudia na určité okolnosti, alebo informácie, s ktorými sa stretávajú. K tomu, aby sme dostali dopredu určenú odpoveď, musíme kontrolovať informácie, ktoré im poskytneme, alebo ovplyvňovať okolnosti v ktorých sa nachádzajú. A keďže ľudia sú racionálni, budú robiť to, čo chceme, aby robili. Napriek tomu, že nebudú rozumieť tomu, čo robia a prečo to robia.
Domov 1.2. 3. Hore