Súkromné stránky Daniela Vargu

Zdravie

Tajomstvo aspartamu

17.04.2007

Otrava aspartamom od osemdesiatich rokov je dobre chráneným tajomstvom. Množstvo výskumov a skúseností jednoznačne dokázali jeho otravný a chorobu spôsobiaci účinok.

    Aspartam je nebezpečná dodatková látka, ktorá sa v tele rozloží na rakovinotvorné látky, a to, čo spôsobí v tele, sa rovná hororu modernej doby.

    Prečo sa ale o tom nedalo nič počuť do teraz? Diétny priemysel je miliardový obchod. Niekto by si myslel, že najväčší osoh z neho majú spisovatelia kníh a potravinárske firmy. Ale nie je to tak. Samozrejme ale ani im sa nevodí zle, ale hlavnými výhercami tejto hry sú farmaceutické firmy.

    Čo má spoločného aspartam s liekom? Je to jednoduché! Aspartam objavil náhodou výskumný pracovník jednej farmaceutickej firmy, pri pokusoch s nejakým prostriedkom proti vredom. A firma je G.D. Searle, ktorá napriek tomu, že je výrobnou firmou na lieky, vyprodukovala 28 miliónovú stratu a prehrala niekoľko sto súdnych procesov v žalobách za škodlivé vedľajšie účinky ich liekov. Hneď na začiatok, akí sú dôveryhodní, pravda? Nakoniec jeden odštepný závod Searlu si odkúpila firma Monsanto a toto sladidlo dala na trh Nutra Sweet. Ich vzrušenie bolo pochopiteľné, lebo tento prostriedok je o niekoľko sto krát sladší, ako cukor, jeho výroba stojí len haliere, a dietetický národ na všetko také je zákazníkom. Problémy sa začali tam, že Kontrolný Úrad Potravín a Liečiv, so skratkou FDA si neprial povoliť jeho používanie, nakoľko táto látka má dokázateľne rakovinotvorný účinok a poškodzuje aj nervovú sústavu. Neskoršie sa akosi stratili výskumné dokumenty, a neboli na dosah k pitve ani pri výskume používané myši, a v dokumentoch, ktoré sa dostali na úrad vlády, sa nachádzalo už len niekoľko nejasných formulácií. Toľko stačilo pre čerstvo zvoleného prezidenta Reagana, ktorý ešte v deň svojho uvedenia do úradu (!) odvolal do vtedy protestujúceho prezidenta FDA a na jeho miesto dosadil Arthura Hayesa, ktorý okamžite prešetril "príliš tvrdé" vymedzenia, a povolil používanie aspartamu v suchých potravinách. Onedlho nato sa rozhýbala tá hrôza, ktorá sa nechce skončiť do dnešný dní. Do roku 1992 Nutra Sweet už mali povolenie používať aspartam v nápojoch a v detských vitamínoch. Podpísali zmluvu s firmami Coca Cola a Pepsi Cola, ako výhradný zásobovatelia týchto firiem aspartamom a v tom čase prijal FDA žiadosť firmy Nutra Sweet na voľný veľkopredaj aspartamu. V tej dobe sa začalo to, že ľudia vo veľkej miere sa obracali na svojich lekárov s nevysvetliteľnými symptómami, a veda len roztiahla svoje ramená a mykala svojimi plecami: nemohli zistiť, čo spôsobuje tieto problémy. Vedľajšie účinky aspartamu môžu byť postupné, ale môžu byť aj okamžité reakcie. Podľa amerického lekára dr. Lendona Smidtha mimoriadne mnoho ľudí trpí vedľajšími účinkami Aspartamu, a nemajú ani tušenia, prečo ich problémy nezmiernia ani lieky, ani kúri, ani liečivé bylinky. Viac, ako 90 vedľajších účinkov pripisujú konzumácii Aspartamu.

    Zdá sa to neuveriteľné, no nie? Pritom je to až príliš pravda. Ako môže jedna jediná chemická látka spôsobiť toľko škôd? Aspartam sa v krvi rozloží a tak je schopný precestovať celým telom a uložiť sa v hociktorej časti tela. V protiklade s Ciklamátom a Sacharínom Aspartam telo strávi. Po konzumácii sa v ňom nachádzajúci metylalkohol sa premení na formaldehyd a potom na kyselinu mravenčiu. Vdychovanie formaldehydu je smrteľné, rakovinotvorné. A ďalšie zložky ako fenyl-alanin a kyselina asparginová sú jedy. Keby ste už zbadali na sebe niekoľko z dole vymenovaných vedľajších účinkov, alebo z nevysvetliteľných dôvodov strácate svoju silu, okamžite odložte, alebo radšej zahoďte diétnu (bez cukrovú) kolu. A keď ste si ešte nevšimli na sebe žiadne zmeny, potom patríte medzi tých šťastlivcov, ktorí doterajšiu konzumáciu aspartamu môžu prežiť bez trvalých zmien, keď zabudnete na celý život na aspartamom sladené potraviny. A to nie je vtip! V priebehu dvoch rokov FDA dostal viac ako desaťtisíc sťažností v spojitosti s Nutra Sweet, čo činilo 80 percent všetkých sťažností, čo tento úrad dostal. Napriek tomu Kontrolný Úrad Potravín a Liečiv neurobil nič v záujme informovanosti verejnosti, ktorá je jednoznačne presvedčená, že vec, ktorá sa denno-denne reklamuje, nemôže byť iná, len zdravá. Podľa predsedu bojovníkov proti aspartamu: "Aspartam je jediným génovo modifikovaným produktom, o ktorom máme skutočné dôkazy, konkrétne prípady, ktoré dokazujú, že môže spôsobiť masové ochorenie a smrť."

    Určite nie je náhoda, že celkom neškodnú Steviu, ktorá sa získava z rastlín a je rozšírený konkurenčný prostriedok, v Spojených Štátoch zakázali na dlhú dobu. A to práve o niekoľko mesiacov pred uvedením Nutra Sweet, ako bežného stolného sladidla na trh. A snáď nie je náhoda ani to, že na Novom Zélande aspartam je evidovaný medzi zakázanými prídavnými látkami.

    Že prečo nie všade je to tak? Nutra Sweet vedie senzačný cestný valec. Veľmi presvedčivo vedia argumentovať a keď niekde zosilnejú hlasy proti aspartamu, tam sa objavia a znemožňujú, zosmiešnia pramene. To činia pre tých niekoľko miliárd dolárov ročne.

    Našťastie aj Európska Únia a Zjednotené Kráľovstvo prijali tiež návrh na vykonanie nezávislých výskumov v súvislosti s "nezávadnosťou" aspartamu. Na nešťastie ale nemáme veľkú nádej na nápravu stavu, lebo patričným orgánom ide skôr o hrúbku ich peňaženky, ako o zdravie ľudí. Zvlášť vtedy, keď časť z takto získaných peňazí dostanú aj zodpovedný ľudia.

Jedy, ktoré aspartam obsahuje:

  • Fenylalanín - 50% aspartamu
  • Metanol – 10% aspartamu
  • Kyselina asparginová - 40% aspartamu


    Keď sa to všetko pre vás zdá byť neuveriteľné, napriek tomu, pre istotu, prečítajte štítok na konkrétnych potravinových výrobkoch, a buďte bdelí pri všetkom, čo je "light", lebo každý, kto by sa chcel stravovať bez cukru, na každom kroku narazí na aspartam.

    A teraz niekoľko typických druhov potravín, ktoré sú sladené aspartamom: nealkoholické nápoje obohatené kysličníkom uhličitým, jogurty, zmrzliny, prípravky k raňajkám, šumivé tabletky, nápoje pre športovcov, detské vitamíny (!), lekvári, skoro všetky žuvačky, diabetické potraviny, a samotné sladidlá (s malými výnimkami): v tekutej, kryštalizovanej a práškovej podobe.

    Niekoľko vedľajších účinkov aspartamu: poruchy zraku, bolesti očí, hučanie v ušiach, slabnutie sluchu, epileptické kŕče, migréna, poruchy rovnováhy, strata pamäti, neustála ospalosť, tŕpnutie končatín, trvalé ochrnutie, chvenie sa, depresie, agresivita, fóbie, rýchli tep srdca, dýchacie ťažkosti, nutkanie na dávenie, vyrážky, astma, hnačky, krvavá stolica, bolesť brucha, bolestivé prehltávanie, herpes, menštruačné ťažkosti, stenčenie a vypadávanie vlasov, náhla strata váhy, alebo rýchle priberanie, bolestivé močenie, prílišný smäd, opuchnuté nohy, trvalé narušenie mozgových buniek, vrodené poruchy, žalúdočný vred, bolesti kĺbov.

    Obchodná asistentka Zsuzsa Antalová

 
             

Kútik zdravia

O veľkom podvode

 

Optimalizované na IE 1024 px

Stránku pripravil:
Varga